balonek-porod

Kdybych měla vybrat jen jednu jedinou věc k předporodní přípravě, byl by to právě nafukovací balónek.

Ač to zní zvláštně a i já jsem měla ještě před rokem nafukování balónků spojené především s oslavami narozenin, Aniball se stal mým největším pomocníkem během příprav k porodu. Jak už jsem psala v předchozích článcích, snažila jsem se co nejvíce informovat o tom, jak si porod nejen ulehčit, ale hlavně se na něj psychicky i fyzicky připravit. Cvičila jsem. Pila jsem maliníkový čaj a mnoho dalších věcí. Ale jedině u balónku jsem si opravdu stoprocentně jistá, že mi pomohl.

Funguje úplně jednoduše – jeho používáním se připravujete na průchod hlavičky dítěte. Představa je to dost šílená. Když jsem pak navíc viděla cenu téhle podivně vypadající hračky, váhala jsem, zda to má vůbec smysl. Ale kamarádka na pomoc balónku přísahala a tak jsem do toho šla.

Potom, co jsem krabičku poprvé rozbalila, nejistota ještě zesílila. Vypadalo to jako nějaký upgreadovaný měřič tlaku. Když jsem pak podle pokynů z návodu nafoukla balónek do velikosti průměrně dětské hlavičky, tedy nějakých 32 cm, byla jsem si stoprocentně jistá, že ten porod prostě nezvládnu!

Ale od toho tuhle pomůcku přeci mám – abych se na to co nejlíp připravila. A tak jsem začala „trénovat“. Nehrála jsem na rekordy, šlo hlavně o ten pocit. Pocit, jaké to asi bude, když se bude ta malá VELKÁ hlava chtít prorvat na svět. A hlavně pocit, jak jí na ten svět pomoci. Ze začátku mi to moc nešlo, po pár dnech jsem ale přišla na ten grif. Na to, jak správně zatlačit. A tak se průměr balónku s každým dnem zvětšoval, i když těch 30 centimetrů jsem ani zdaleka natrénovat nestihla.

A pak přišel den D. Ve chvíli, kdy se konečně mělo jít na věc a porodní asistentka pronesla mnou vytouženou formulku: Můžete tlačit, věděla jsem, co mám dělat. A přesně jako s balónkem doma, jsem i v porodnici zatlačila tak, jak jsem si to nacvičila. A ono to šlo. Samozřejmě to tisíckrát víc bolelo a tisíckrát víc jsem se do toho musela opřít, ale věděla jsem jak a to tuhle poslední část zkrátilo na deset minut. Porodní asistentka i sestřička mě pak chválily, že na prvorodičku jsem byla opravdu šikovná. A to hlavně díky Aniballu (případně stejnému balónku jiných značek).

aniball