Nedávno pronikla na povrch znepokojivá zpráva – pořadatelé České Miss donutily podepsat účastnice jakési prohlášení, v němž se musely zavázat k tomu, že po tři roky od soutěže nebudou mít děti. To vedlo k vášnivým diskuzím na téma co to vlastně být matkou v dnešní společnosti znamená?

Dřív byl scénář poměrně monotónní – dokončit školu, vdát se, mít děti. Naše matky a jejich matky neměly na výběr. Nám se oproti nim skýtá celá škála možností od cestování po světě, budování kariéry, po celoživotní vzdělávání. A mít rodinu do toho nějak nezapadá.

Tisíckrát už se řešila otázka toho, že ženu po škole nikdo nechce zaměstnat kvůli tomu, že bude mít pravděpodobně v příštích pár letech dítě. A naopak když už dítě má, často se ještě během pohovoru řeší otázka hlídání – a má vám ho kdo pohlídat, když bude nemocné? Nehledě na to, že tři, někdy i třeba pět let jen „seděla doma a nic nedělala“. Matka se tak stává společenským vyvrhelem. Nikdy totiž není správný čas na to, mít dítě. Buď jí nadávají, že ho má moc brzy, že by si měla ještě užít života, studovat, pracovat. Nebo ji nadávají, že už je moc pozdě, že už jí tikají hodiny a nejde přece v životě jen o tu kariéru…

A jak je to teda dobře? To je na každém z nás. Vykašlete se na to, co říkají ostatní. Pokud třeba chcete mít dítě brzy, (a máte s kým 😀 ) mějte ho. Vždycky se všechno zvládne a nakonec budou mít všichni stejně radost. A největší radost budete mít vy sama, protože i když to není vždycky růžový a občas mi jde z toho všeho hlava kolem, tak bych za nic na světě neměnila. A kdybych se měla vrátit zpět, udělala bych to úplně, ale úplně stejně.

Tak si do toho nenechejte mluvit. A milujte se a množte se! 🙂