Na naše alternativní období vzpomínáme strašně rádi – vždyť nás přece dalo dohromady. Jenže jak šel čas, tolik se toho změnilo. S těhotenstvím přišlo občasné jezení masa, s nedostatkem času a financí pak šly stranou i meditace, očisty, půsty, cvičení a další tehdy nenahraditelné aktivity. Přesto nám několik zásad zůstalo. Je to sice jen zlomek toho, čeho jsme se drželi před několika lety, ale zároveň jsou to ty nejpodstatnější věci.

  1. Zdravé stravování

Neřadíme se sice už k žádné striktní výživové skupině, přesto můžu s klidem říci, že se náš jídelníček odlišuje od konvenčního stravování. Maso jíme velmi výjimečně, většinu jídel tvoří zelenina, ovoce, luštěniny. Máme rádi těstoviny, rýži, brambory a obecně lehká a rychlá jídla. K tomu samému se snažím vést i Alana. Pokud to jde, nemícháme jednotlivé skupiny potravin (jako například ovoce a tuky), snažím se omezovat příjem cukrů a lepku. Zároveň si ale občas ráda dám nějaký ten koláč nebo dort, když za to stojí… Zkrátka a dobře jsem konečně dala na radu mojí prababičky – jíst se má všechno, ale s mírou. Že mi to trvalo…

 

  1. Domácnost bez chemie

Další z věcí, která se stala nedílnou součástí našeho života, je jiný přístup k domácnosti a úklidu. Dřív jsem totiž vždycky koupila ten nejlevnější přípravek, ať už na nádobí, či podlahu a vůbec jsem neřešila, co v něm vlastně je. Až mnohem později jsem zjistila, co takový obyčejný jar může obsahovat. Proto se snažíme si některé přípravky sami vyrábět (viz článek o domácích pomocnících), nebo vybírat ekologičtější a šetrnější varianty.

 

  1. Kosmetika bez chemie

S tím souvisí i péče o nás samotné. Ať už se jedná o kosmetiku, drogerii, nebo třeba obyčejnou pastu na zuby. Snažím se vždy vybírat co nejpřírodnější varianty a vyhýbat se chemii. Z přípravků na pleť a tělo mám nejradši dr. Hauschku, je sice dražší, ale za to je to trefa do černého. U Alana nepoužívám v podstatě žádné přípravky, jenom čisté oleje a občas krém na zadeček od Alverde.

 

  1. Barefoot

Ať si každý říká co chce, ale mě barefoot boty vyřešily problémy s kolenem a jen díky nim jsem se úplně zbavila bolesti. Dřív jsem nosila vysoké podpatky, protože jsem se nedokázala vyrovnat se svou výškou. Dnes už mě na vysokých botách nikdo neuvidí… Postupně mi začaly vadit i užší balerínky a nakonec i normální tenisky. A i když si občas vezmu „normální“ boty, musí to být nějaké pohodlné a na barefoot stejně nedáme dopustit. I T je miluje a nenosí nic jiného, stejně se snažíme postupovat i u Alánka.

 

  1. Yoga & meditace

I když už necvičíme a nemeditujeme tak často jako dřív, snažím se si alespoň občas najít čas na svoje tělo a mysl. S dítětem je strašně těžké najít si chvilku, kdy se člověk může soustředit jen na sebe a meditovat, ale cvičit se dá i s Alanem. Už se moc těším, až spolu začneme praktikovat dětskou jógu, to bude legrace!

A co vy? Jaké zásady dodržujete? 🙂