Když jsem čekala Alánka, přemýšlela jsem, jaký kolotoč nad postýlku mu pořídím. Měl tenkrát dětskou postýlku přiraženou k naší posteli, dřevěnou, a tak jsem chtěla něco takového jednoduchého a jemného, co by ho zabavilo a mě by se líbilo. A to jsem tehdy vůbec netušila, jak neuvěřitelnou mi dá práci takový kolotoč sehnat.

V obchodech měli buď samé plastové, pestrobarevné a přeplácané, a když už byl některý dřevěný, byl nevkusný – s beruškama nebo broukama, v divných barvách, netočící se… Tak jsem se nakonec rozhodla, že mu vyrobím vlastní. Koupila jsem si na fleru konstrukci, a udělala peříčkový, indiánský. Byla jsem na něj tenkrát tak pyšná. Jenže. Vůbec nešel k postýlce přidělat, konstrukce byla nějaká křivá, nedržela, celé to vypadalo tak nějak divně. A když to dokonce několikrát spadlo, T se naštval a řekl, že je to nebezpečné a dali jsme ho pryč. Obrečela jsem to, dalo mi to tolik práce, ta samotná konstrukce ani nebyla nijak levná, ale přestože nejevila sebemenší známky nějakého poškození či vady, na postýlce prostě nedržela.

Byla už jsem tak nějak smířená s tím, že svůj vysněný kolotoč nebude mít ani druhátko. A pak jsem náhodou narazila na nádherné kolotoče od české firmy Kotoloč, a věděla jsem, že je to ono. Byla jsem nadšená střídmým, krásným designem, který byl přesně v těch barvách, které se mi líbily. A to jsem ještě nevěděla, jak kvalitní a překrásný opravdu bude. Když přišel, nejen že byl pečlivě zabalený s moc hezky napsaným úvodním dopisem, v krásné papírové krabičce. Ale ta pečlivost, s jakou byl vyroben. Kvalitní české dřevo, které je uděláno opravdu funkčně, kolotoč se dá přidělat v podstatě kamkoli – třeba i na proutěný košík na miminko – a drží. Není vratký, jde pevně dotáhnout a krásně se točí.

A samotné plstěné dekorace..no posuďte sami. Všechno je promyšlené i zpracované do nejmenších detailů, navíc je vše z merino vlny, a jsou tak nejen nádherné, ale i přírodní, nezávadné. Už se těším, až pod nimi bude ležet moje miminko. A protože každý takovýhle projekt si zaslouží podpořit, zeptala jsem se paní majitelky na pár otázek, jak se k vyrábění kolotočů vlastně dostala 🙂

Kdy Vás poprvé napadlo se vrhnout na výrobu dětských kolotočů? 

Poprvé mě to napadlo, když jsem po narození syna hledala hezký kolotoč nad postýlku a dřevěné jsem nacházela pouze k zavěšení na strop a bez hracího strojku. Pro syna jsme měli 40 let starou kolébku po manželovi a pro mě bylo nepředstavitelné připevnit na ní plastový držák s pestrobarevnými plyšovými hračkami. Udržitelnost a přirodní materiály jsou pro mě obecně velice důležité a to se logicky promítá i do péče o syna a můj přístup k nákupu jeho oblečení a hraček. Nakonec jsem po dlouhém hledání jeden kolotoč, který alespoň zčásti splňoval mé představy nalezla, ale říkala jsem si, že určitě nemohu být jediná, která by chtěla mít na postýlce hezký dřevěný držák s hračkami z přírodních materiálů. A nemýlila jsem se.

Jak dlouho to trvalo, než se potom nápad zrealizoval?

Poměrně dlouho, syn je narozen v březnu minulého roku, pocit, že se jedná o díru na trhu jsem od nákupu v hlavě měla, ale vzhledem k tomu, že jsem se v září měla vracet na plný úvazek do zaměstnání, nijak víc jsem to neřešila. Bohužel/naštěstí se v létě situace změnila, já do zaměstnání nenastoupila a protože pro mě bylo nepředstavitelné, že bych 2 roky “nic” nedělala, bylo rozhodnuto. Nicméně jen najít šikovného truhláře byl úkol na několik týdnů, další čas zabraly atesty a vůbec orientace v legislativě… a hlavně jsem stejně nakonec do práce začátkem tohoto roku nastoupila. Eshop jsem oficiálně spustila 1.5. a musím přiznat, že je to v kombinaci s péčí o rodinu a zaměstnáním strašná jízda, ke které nám návíc v prosinci přibude další člen rodiny. Takže myslím, že ještě pár let se rozhodně nudit nebudu, ale mám ráda výzvy, takže nelituji 🙂

Jak jste přemýšlela nad designem a dalšími věcmi?

Moje představa bylo co nejčistší provedení, jednoduché tvary, žádné dětinské postavičky, přijemné tlumené barvy a kvalitní ruční práce. Tak aby výsledek bylo něco, na co se s radostí budu dívat i já, resp. rodiče dětí a bude fungovat i jako hezký doplněk domova.

Jak vybíráte materiál?

Podmínkou je pro mě přírodní materiál a současně je pro mě velmi důležitá bezpečnost a nezávadnost všech použitých součastí kolotoče.

Co je váš podnikatelský sen?

Celý Kotoloč je pro mě obrovský experiment, každý prodaný kolotoč je pro mě neustále překvapením a ten zájem, který to budí a pozitivní reakce, které dostávám mě neuvěřitelně těší. Což je asi zároveň i tím splněným snem – že mohu dělat něco, čemu věřím, dělám to srdcem a baví mě to. A pokud se Kotoloč do budoucna stane tím, co mi umožní realizovat se a současně se věnovat rodině v takové míře, v jaké bych ráda, pak to pro mě bude nejen splněný podnikatelský sen, ale především životní sen.

A nakonec, jak vás napadla přesmyčka kotoloč? 

Od prvního momentu jsem měla v hlavě tohle slovo a když jsem zjistila, že jsou volné všechny domény a víceméně nic dalšího pod tímto brandem neexistuje, bylo rozhodnuto. 🙂

Moc děkuji za rozhovor a ať se všechny plány splní! Na víc kolotočů se můžete mrknout tady.