O nové české značce Minu už jsem Vám psala, neboť se objevila v mém výběru na Festival Mini. Zaujala mě především tím, že jako snad jediná česká firma vyrábí kvalitní elastické šátky ve stylových, jemných barvách, což mi osobně na našem trhu velmi chybělo. I proto jsem se rozhodla se na ni podívat zblízka a vyzpovídat také její zakladatelku 🙂

Klasickými bavlněnými šátky se trh jenom hemží, ale ty elastické aby člověk sháněl po všech čertech. A přitom je to ta nejlepší volba, jak pro nezkušené maminky, tak pro ta nejměnší miminka, protože se lépe utahují a dokážou krásně obepnout miminko. Když jsem sháněla elastický šátek, našla jsem i nějaké české, ale většinou mne odradil vzor nebo barva, která mi prostě neseděla. A pak jsem narazila na značku Minu. A ta mě opravdu dostala. Svým přístupem k udržitelnosti, pečlivě vybraným materiálem, krásnými barvami… 

Mari Pražská, která za touto značkou stojí, byla typickou kočárkovou maminkou, kterou pak ale nošení nadchlo natolik, že začala šátky vyrábět. Je tedy další z maminek na mateřské, které se díky svému dítěti, díky své nové roli, vrhly na podnikání, za což má můj velký obdiv a respekt. Už se moc těším, až šátek s Toničkou vyzkoušíme, čeká už totiž vypraný v šuplíku, jen navázat. Už na první omak je jemnější než ty bavlněné, což je dáno jeho materiálem – šátky značky Minu jsou totiž vyráběny z Lenzing Modalu, což je přírodní ekologický materiál vyráběný z bukového dřeva. Na rozdíl od bavlny je ale pevnější, takže i po mnoha nošeníc zachovává svůj tvar, a svou elasticitu. Navíc je krásně prodyšný, což oceníte nejen v létě. A ty barvy. Pro Toničku jsem vybrala růžový, strašně se mi ale líbí i šedý, který se bude hodit snad ke všemu! 

No a jak značka vznikla, co to znamená Minu a jaký podnikatelský sen Mari má, se dozvíte v tomto krátkém rozhovoru:

1. Jak a kdy vznikla myšlenka začít vyrábět šátky na nošení dětí?

Myšlenka vznikla celkem přirozeně jako reakce na moji novou vášeň.
Měsíc po narození své dcery jsem objevila ve skříni nosící šátek, který jsem dostala jako dárek. A to jsem si před tím myslela, že patřím k maminkám, kterým postačí kočárek a nosit miminko nepotřebují. Stačil mi ale snad jediný pokus šátek s miminkem navázat a názor jsem radikálně změnila. Nošení jsme si s dcerou rychle oblíbily a ze mě se stala vášnivá nosící maminka. Kdyby mi to někdo řekl během mého těhotenství, tak se mu snad i vysměju.
Přirozeně jsem se pak o nošení začala zajímat víc, a když jsem se rozhodla pro koupi nového elastického šátku, tak jsem narazila na kámen úrazu.

2. Takže jste měla pocit, že je na trhu nedostatek? A proč zrovna elastický?

Elastický šátek mi byl bližší svou jednoduchostí. Všude jsem tenkrát hledala šátek z jemnějšího materiálu, ve kterém by se človek nepotil, který by byl skladný a příjemný i pro citlivou pokožku miminka. Ale nic, co by se mi líbilo, jsem nenašla.
Rozhodla jsem se tedy najít vyhovující materiál a dát si z něho šátek ušít. Materiál jsem hledala téměř dva měsíce, až jsem se dostala k výjimečně ekologickému certifikovanému Lenzing Modalu, který předčil má očekávání. Šátky jsem dala nakonec ušít i pro maminky v mém v okolí, které ho chtěly taky vyzkoušet. A jejich pozitivní feedback mě nakopnul vyrábět dál.

3. Kde jste se inspirovala, ať už ve výběru vhodného materiálu či v barevných kombinacích?

Protože jsem šátek navrhovala tak, aby kromě funkčních vlasností hrál i úlohu modního doplňku, inspiruju se hlavně módními trendy. Velkou ispirací je pro mě udržitelná neboli tzv. pomalá móda, které je ohleduplná k životnímu prostředí, dává přednost spíše kvalitě a odpovědnému chování, než kvantitě. Barvy volím tak, aby byly co nejlépe kombinovatelné s denním outfitem maminky, nebo případně i tatínka. 

4. Co znamená Minu? 

Název Minu vznikl spontánně – jednou jsem narazila na překlad jména naší dcéry Vilmy v cizích jazicích. Moc se mi tento překlad líbil, a když prišlo na to, dát název mojí značce, tak to bylo jasný.

5. Jaký je váš podnikatelský sen/cíl?

Protože mě každá zpětná vazba spokojené maminky nebo tatínka žene neuveřitelně vepřed, tak chci směřovat k tomu, abychom dostatečne rozšírili nabídku o nové stylové barvy. A úplně největší úspěch pro mě budou spokojená miminka a jejich rodiče.

6. Jak jde podle Vás skloubit péče o dítě s podnikáním?

Sama na to stále přicházím a mám často výčitky, když mi dcera přijde zaklapnout notebook. Proto se snažím využít každou volnou chvilinku naplno. Pracuji nejvíc když dcera spí po obědě nebo po večeři. Určitě je k tomu potřeba mnoho trpělivosti a sebedisciplíny.

7. Je něco, co byste si vzkázala, kdybyste se znovu ocitla úplně na začátku této cesty, tedy s nápadem v hlavě?

Vůbec nevím. Pořád ještě jsem v tom koloběhu kdy na všem dřu sama s pomocí manžela. Tak pokud se někdy z tohto “crazy” koloběhu dostanu a podívám se zpět, možná pak dám vzkaz 🙂

 

Na všechny šátky se můžete mrknout na stránkách (klik), do konce roku máte také 10% slevu, a to s kódem „onedayonelife“. Tak si udělejte radost <3