Září uteklo jako voda a příští týden začíná škola. A letos to bude úplně jiné kafe než minulý rok! To byl Alánek ještě malý, nechtěla jsem ho nechávat samotného, a tak jezdil občas do školy se mnou, ale většinu předmětů jsem zvládla samostudiem.  Až v letním semestru jezdila dvakrát týdně na dvě hodinky hlídat babička, což si Alánek moc oblíbil a díky tomu jsem si řekla, že to tak zvládneme i letos. Jenže pak přišla jedna nečekaná zpráva – babička musí na celý říjen do lázní. Co teď? Chvíli jsem uvažovala, že to zvládneme bez pomoci – T by si občas mohl vzít home office, moje mamka by si ho občas mohla vzít do práce… jenže by to byl akorát jeden velký stres. Oba mají totiž hodně práce, a zvlášť dopoledne, kdy já zrovna potřebuju pohlídat nejvíc.

Nakonec jsem s těžkým srdcem svolila k tomu, že si na ty čtyři týdny najmeme hlídačku. Představa, že bude Alan s někým, koho absolutně vůbec neznáme, kdo nezná nás, jeho, naše zvyky…pro mě byla hodně stresující. Usoudila jsem ale pak sama, že by nám to hodně pomohlo a že v konečném důsledku by i pro Alana mohlo být přínosné být s někým, kdo se mu bude věnovat, chodit s ním na hřiště, hrát si s ním a nemyslet při tom na to, že musí uklidit nebo uvařit.

Nejtěžší ze všeho byl výběr. Polovinu vhodných kandidátek jsem vyškrtla, protože neměla moc zkušeností, druhou polovinu proto, že preferovala hlídání u nich doma – což zvlášť teď v zimě není úplně komfortní. Nakonec mi zbyly jen dvě hlídačky, které jsem oslovila. Naštěstí nám vyšla hned ta první. Splňuje všechny moje požadavky, s Alánkem si docela sedla a vypadá to, že i pro ni jsou naše zvyky a rituály pochopitelné. Dneska přišla zkusit si to nanečisto, ve středu už se pojede navostro.

Je to zvláštní pocit, a pořád jsem si na něj nezvykla, doufám ale, že to všechno bude v pohodě. Pořád si říkám, že už mu přeci jen bude rok a půl, už je to velkej kluk. V tomhle věku už spousta matek dává děti do jeslí nebo do školiček každý všední den na celé dopoledne… U nás jde jen o pár hodin a o pár týdnů. Navíc kdyby se to Alanovi nelíbilo, vymyslela bych to jinak, ale vypadá zatím, že ho to s někým jiným baví, tak snad mu to vydrží a tenhle měsíc nějak překleneme. Pak už se mu vrátí babička a zase se všechno vrátí do starých kolejí.