Slíbila jsem Vám pokračování článku o tom, jak se snažím zvolnit a načerpat nové síly. To má ale mnohem hlubší kořeny, protože už před několika lety jsem zjistila, že léčit následky je úplně k ničemu, pokud se člověk nepokusí odstranit příčinu.

Možná to zní jako naprosté klišé, ale ruku na srdce – kdo na to má? Než hledat chyby v jídelníčku, životním stylu a psychickém nastavení, radši si koupím ten zázračný krém na pleť, pilulky na lepší vlasy, na únavu, na bolest hlavy… Známe to asi všichni. I já jsem po mnoho let řešila vždy jen aktuální symptom – ať už růžovými prášky nebo zázračnou pleťovou maskou. Jenže to nejde dělat donekonečna. A i když vím, že někteří z nás mají například genetické problémy (s pletí, imunutou atd.), na které ani ten zdravější životní styl nestačí, rozhodně není od věci to vyzkoušet.

Před nějakými třemi lety jsem už jako veganka začala dbát nejen na to, co jím, ale jak spím, jak relaxuju, jak se hýbám. Pečlivě jsem vybírala kosmetiku a drogerii, chemie včetně prášků jsem se úplně zřekla. Začala jsem myslet pozitivně, každé ráno jsem cvičila yogu, meditovala, držela pravidelné půsty… a najednou jsem začala mít zdravotní problémy. Všichni kolem mi začali říkat, že je to tím alternativním stylem, který jsem si vybrala, já jsem ale věděla, že je to přesně naopak. Moje tělo potřebovalo vyčistit, a různými cestami odplavovalo všechno to zlé. Možná to opravdu zní zvláštně, ale je to tak. Po měsící, kdy mi bylo fakt na nic, jsem se najednou cítila doslova jako nový člověk.

Od té doby jsem nebyla nemocná, smutná, unavená…a to až do doby, kdy jsem otěhotněla. Což mimochodem bylo podle mě i díky tomu, v jaké pohodě (fyzické i psychické) jsem byla. Jenže pak jsem začala mít chuť na maso, pak jsme se stěhovali z Anglie, narodil se Alan, státnice, škola, dítě.. No a najednou nebyl na nic z toho mého alternativního já čas. A tak jsme postupně sklouzly téměř zpět. Píšu téměř, protože některé věci už dělat nikdy nebudu (ha ha nikdy neříkej nikdy, no…), a i když by se obecně dalo říct, že žijeme zdravým životním stylem, začala jsem cítit, že je čas se opět zamyslet nad tím, co je pro mě a moje tělo důležité.

A tak jsem na první místo opět zařadila hodně spánku a odpočinku (viz minulý článek). To je ale jen část úspěchu. Ale protože si toho na sebe nechci hned navalit příliš, zatím budu praktikovat jen tři další věci:

Yogu

Meditace

Zdravou stravu

Každý den si aspoň na 10 minut zacvičím – i kdyby to měl být jen pozdrav slunci. Stejně tak si každý den najdu alespoň 5 minut na meditaci – před spaním, když uspím Alana, nebo když čekám na T, než si večer vyčistí zuby… Jen tak si sednout, a nechat myšlenky jen tak plynout, vnímat je a pouštět je zase dál, na nic nemyslet… No a nakonec to jídlo. To je teď největší oříšek – nemáme moc peněz, nemám čas jezdit si nakupovat tam, kam bych chtěla, a díky velkému výdaji energie mám zároveň často chuť na něco sladkého. Jenže po Vánocích se mi tak rapidně zhoršila pleť (samozřejmě že kvůli cukru), že si teď radši upeču něco doma, bez cukru, z celozrnné mouky, než abych si někde něco na zub koupila. Zároveň se opět snažím pít bylinkové čaje, používat hodně kvalitních olejů, jíst semínka, oříšky… A prostě vrátit se zase trochu do těch mých alternativních kolejí.

Tak snad to pomůže, už teď, ani ne po pár týdnech, se mi zlepšila pleť, nejsem tolik unavená a cítím se prostě mnohem líp. Tak kéž by to vydrželo 🙂