O tom, že budu látkovat, jsem byla přesvědčená ještě než se Alan narodil. Spoustu lidí mě odrazovalo, někteří dokonce říkali, že mi to určitě moc dlouho nevydrží. Nakonec se látkoval až do odplenkování před několika týdny a až na nějaké cesty nebo výlety jsme používali v podstatě jen látkovky. 

Neříkám, že to bylo vždycky jednoduché a že jsem si obdenní praní plínek užívala, ale stálo mi to prostě za to. Ekonomicky, ekologicky i vzhledem k Alánkově atopickému ekzému. A teď se jako zkušená látkařka (ha ha) těším na to, jak nebudu dělat ty samé chyby a naopak budu přesně vědět, co dělat. S Alánkem jsem totiž šla cestou pokus omyl, ať už ve volbě samotného skladu plíny, výběru svrchňáčků, pracího prostředku atd. Teď to bude o to jednodušší. No a pro ty z vás, kteří jsou na tom podobně, jako jsem tehdy byla já, jsem napsala tenhle příspěvek, takové shrnutí, jak u nás teda bude látkování novoška vypadat.

1. Sklad

Na novorozence se mi nejvíc osvědčil takzvaný novosklad. Na youtube najdete spoustu návodů, jak na něj, hodí se mít k němu snappi sponky (klik). Tady jen zhruba, jak to vypadá.

Osvědčil se nám proto, že na řídkou dětskou stolici je potřeba mít plenku co nejvíce kolem zadečku, což splňuje právě novosklad. Jakmile začal Alan kakat do nočníku, dávala jsem už jen plenku složenou do obdélníku.

Na novosklad jsem dávala jednu vkládací plenku, a na ní ještě separační plínku. Nakoupila jsem tehdy sice i nějaké ty AIO, tedy all in one plenky, ale to se mi moc neosvědčilo, pomalu usychaly, byly často hodně zašpiněné a někdy i propustily. Takže za nás úplně klasické čtvercové plenky, vkládačky, separačky a svrchňáčky.

2. Svrchňáčky

To byl taky boj. Vyzkoušeli jsme jich opravdu hodně, některé nedržely, některé propouštěly a z některých měl Alan dokonce odřená stehna. Nejvíc se nám osvědčily svrchňáčky české firmy Haipa Daipa. Nejen že jsou vyrobené v České republice, ale mají oproti jiným spoustu výhod.

Vyrábí se ve čtyřech velikostech, a každá má ještě dvě řady druků na upravení, tak, aby padly opravdu přesně. Jsou z PUL materiálu, takže jsou nepromokavé, ale prodyšné, navíc mají ještě lem z mikrofleecu, což v praxi znamená, že nikde netlačí a přilnou. Krásně drží na místě, Alan z nich nikdy neměl otlačeniny, ani odřeniny a navíc fakt neprotekly. Líbí se mi i jejich hezké vzory, dělají ale i jednobarevné, vybere si každý. U nás je prodává firma Jožánek, kde najdete i další potřeby k látkování, ale například i krásné těhotenské a kojící oblečení.

3. Noční přebalování

Pro novoška se nevyplatí pořizovat noční plínky, protože se často pokaká i v noci, a stejně se musí přebalit, takže celý ten efekt suchého pocitu, jež noční plenky nabízí, je zbytečný. Navíc ani snad tak malinké nedělají. Na noc se nám ale osvědčilo používat vlněné svrchňáčky. Jsou vyrobené ze 100% vlny, takže o ně musíte pečovat a pravidelně je máchat v lanolinu, aby se obnovila nepropustná vrstva, za to vám ale dopřejí opravdu skvělou ochranu s ještě lepšími vlastnostmi navíc – jsou moc příjemné, v zimě hřejí, v létě naopak zabrání pocení. Není je třeba často prát, protože vlna má samočistící schopnosti, stačí je tedy přes den vyvětrat a prát jen při znečištění. My máme od značky Disana, a koukám, že tady je mají teď dokonce ve slevě (klik).

4. Praní

Nejdřív jsme kupovali drahý prášek pro miminka z DMka, než jsme přešli na mýdlový sliz, který si lze v klidu vyrobit doma, je to nejjednodušší, nejlevnější a zároveň šetrné. Návod jak ho vyrobit, jsem psala už dřív tady (klik), je to jednoduché a na ty plenky úplně ideální! Jo a žehlila jsem jen v šestinedělí, pak mě to přestalo bavit, a navíc mi to přišlo zbytečné. Plenky pereme na 60 stupňů, na 90 jen když byly opravdu hodně znečištěné, nebo při střevních onemocněních, jinak je to zbytečné.

Pokud máte ještě nějaké další dotazy k látkování novorozenců, napište, a já do textu doplním 🙂