Menstruační kalíšek používám už několik let. Vždycky si ale všichni, komu jsem to řekla, ťukali na čelo – co je to zase za novodobé výmysly… Když jsme se pak s T přestěhovali do Anglie, jedna z našich spolubydlících si všimla, že mám na stole krabičku od kalíšku a s vykulenýma očima se mě ptala, jestli už to v Čechách taky frčí. Zjistila jsem, že navíc píše o téhle vychytávce diplomovou práci kvůli které jela do Ugandy vzdělávat tamní ženy o menstruaci a taky o tom, jak by jim takový kalíšek mohl vlastně pomoci.

A tak zatímco v mnoha zemích už je to poměrně rozšířený trend, u nás ho používá pořád jen menšina. Přitom je to taková škoda! Když pominu ekologický potenciál, který kalíšek rozhodně má, na ušetření už by mohlo slyšet víc lidí.

A co to tedy menstruační kalíšek je?

Mooncup, jak mu říkají v anglicky mluvících zemích, je z lékařského silikonu vyrobený kalíšek, který funguje podobně jako tampóny – až na to, že je znovupoužitelný. A to opravdu mnohokrát – vydrží i desítky let, pokud se o něj staráte. Zároveň je díky svému tvaru bezpečnější, pohodlnější a naprosto zdravotně nezávadný.

Prvotní investice je sice o něco větší, než klasické balení tampónů (kalíšek stojí kolem 500,- Kč), ale velmi brzy se vám to vrátí – mně již po třech cyklech.

Za tu dobu, co ho používám, jsem si na něj už tak zvykla, že bych se k používání tampónů zřejmě nikdy nevrátila.

Hodnocení:

+ z dlouhodobého hlediska levnější než jednorázové výrobky

+ je vždy po ruce, díky své skladnosti ho můžete nosit celý měsíc v kabelce v ochranném sáčku

+ ekologický dopad je mnohonásobně menší, než u jednorázových výrobků

+ vydrží déle než např. tampóny – u mě již od druhého dne po celý den

 

– než se to člověk naučí, může být zavádění docela oříšek

– větší prvotní investice

 

Kdybych mohla, doporučila bych ho opravdu všem. Je to skvělá věc, díky které šetříme nejen peníze, ale i životní prostředí a svoje tělo!