Už docela dlouho se sama snažím změnit to, jak přistupuju k oblékání. Dřív jsem ve velkém nakupovala ve slevách v HMku a podobných obchodech a měla jsem doma hromady oblečení, které jsem absolutně nenosila. Postupně jsem měnila šatník na vinted, ale většina věcí šla stejně do kontejneru na oblečení. Jednou jsem jela nějaké oblečení prodat do sekáče, kde mi paní nabídla za kus, který měl kupní cenu třeba 500 korun, desetikorunu. A to bylo pro mě definitivní prozření.

Nebudu tady psát všechny ta slova, kterých je teď plný internet, ani si tu nebudu hrát na nějakou osvětářku, protože i já čas od času nakoupím něco v řetězcích. Ale!

Nejdůležitější podle mě je se nad tím fakt zamyslet.

Odkud pochází to, co si oblékáme, ať už my, nebo naše děti. Kdo to ušil, v jakých podmínkách, a jakou má ten kus látky hodnotu. Pro Alánka nakupuju většinu věcí v sekáči nebo na bazaru, a k tomu vždycky dokoupím pár kusů od nějaké české firmy, kterou mám ráda.

A začala jsem to tak dělat i u sebe.

Vím, kdo to oblečení ušil, často toho člověka třeba sleduju na IG, vidím, co za tím jedním kusem oblečení stojí práce. A ráda si za to pak připlatím. I když ruku na srdce, ona ta cena často není závratně vyšší než v tom HMku… Kvalita a příběh toho oblečení je ale někde úplně jinde. Za poslední měsíce jsem přišla do styku s mnoha lidmi, kteří se vydali na trnitou cestu vlastní tvorby a dělají kvalitní a krásné věci, a já jsem se rozhodla, že Vás s nimi postupně seznámím.

A nepůjde jen o oblečení, ale i o další produkty, věci do domácnosti, na miminko atd.

Myslím totiž, že to za to stojí. Šířit myšlenku udržitelného oblečení, slow fashion, lokální výroby a malých firem, které dělají věci s láskou. Nemusím mít ve skříni stovky věcí, abych se cítila dobře. Naopak. Mnohem větší radost mi udělají ty kusy oblečení, které mi skvěle padnou, mám k nim vztah a nosím je díky tomu ráda a často. A zatímco se svými 150 cm pro mě byly občas nákupy doslova utrpením, když si objednáváte věci od někoho, kdo je šije přímo pro vás, není problém je jakkoli upravit, zkrátit a vytvořit tím oblečení přímo na míru. A to je další z věcí, proč mě to tak těší.

I když nespadáte do klasické konfekční velikosti, můžete nosit padnoucí oblečení.

V příštích týdnech Vás tedy čeká smršť toho nejlepšího, co jsem zatím mezi lokálními výrobci našla. Budu to všechno dávat pod tag “udržitelná móda”. A pokud máte tip, jakou firmu bych rozhodně neměla vynechat, napište!