salanem

Dnešní trend je mít dítě co nejpozději. Nejdřív chci vystudovat. Nejdřív se musím soustředit na kariéru. Nejdřív budu hodně cestovat. Chci totiž taky trochu žít, a s tím péče o dítě tak nějak nejde dohromady. 

Jsou ženy, které dítě nechtějí mít vůbec. A to je úplně v pořádku! A pak jsou ty, které sice dítě mít chtějí, ale vůbec s tím nespěchají. Budují kariéru, cestují a užívají si život s přesvědčením, že na praní špinavých plín mají přeci dost času. Jenže kdy je ten správný čas na dítě?

To je u každého samozřejmě jiné. Můžeme si stokrát přát mít dítě do pětadvaceti, ale když se nám nepodaří najít toho správného partnera, prostě s tím nic neuděláme. Jenže za odkládáním mateřství často stojí něco úplně jiného – a to právě touha si trochu užít a strach, že s dítětem o všechny tyto možnosti přijdeme. A pak to často dopadá tak, že nakonec přijdeme právě o to mateřství.

Jenže co je příčinou pocitu, že nám s dítětem proteče život skrz prsty? Možná je to tím, že dřív byla žena s dítětem doma, odstřihnutá od společnosti, a to se od ní taky očekávalo. Vdát se, mít děti, být ženou v domácnosti. Prostě továrna na děti, vaření a uklizený byt. A my jsme si pak v rámci genderové vyrovnanosti chtěly dokázat, že umíme i něco jiného než jen rodit děti a připravovat večeře.

Ale to, co bylo normou ještě před dvaceti lety je dneska úplně jinak. Dneska máme totiž úplně jiné možnosti. I s dítětem se dá studovat, pracovat, podnikat. I s dítětem můžeme cestovat, jít si sednout do kavárny, věnovat se svým koníčkům. Doba, po kterou nás dítě potřebuje 24/7 není taky tak dlouhá, a pak se možnosti nějaké naší seberealizace ještě zvyšují, když se postupně zapojí hlídací babičky a později třeba i školka.

Je ale vůbec nějaký správný čas? Možná prostě žádný správný čas není, vždycky se totiž najde něco, co nám může v rozhodnutí stát se rodiči bránit. Nejdůležitější je tak opravdu chtít a vědět, že s dítětem nám nic neuteče! Možná se něco protáhne nebo opozdí, ale spousta věcí nás naopak naplní a naučíme se pohlížet na život z úplně jiné perspektivy.