Dva obrovské milníky ve dvou týdnech. Ani se mi nechce tomu věřit. Před týdnem vyrostl Alanovi první zub, a hned pár dnů na to začal sám chodit na nočník. A já trochu lituju, že jsem mu nezaložila takové to milníkové album – jsem na něj teď tak pyšná, že bych poctivě zapisovala každý bobek 😀

Dělám si samozřejmě srandu. Ale pyšná na něj opravdu jsem, moc! Nočník máme doma sice už asi půl roku, Alan na něm ale ze začátku vůbec nechtěl sedět. Od mala jsme s ním praktikovali bezplenkovku, která se nám prvních sedm měsíců víceméně dařila. Kakal i čůral do umyvadla nebo kyblíku v klubíčku a až na pár občasných nehod jsme byli úspěšní. Jenže pak začal lézt a přestal znakovat. Byl tak zaujatý svou novou dovedností, že jsme několik měsíců úplně stagnovali. Tak jsem ho zkoušela dávat na nočník a vůbec to nešlo. Alan se vztekal, nechtěl na něm vůbec sedět, natož aby u toho vykonal svou potřebu. Nutit jsem ho ale nechtěla, tak jsme to po pár pokusech vzdali a snažili se vrátit zpět k BKM. Když jsme pak po dlouhé době opět začali jakž takž vychytávat, kdy potřeboval, začal chodit a všechno bylo zase zpět na začátku.

Až před týdnem mě napadlo, zkusit ho znovu posadit na nočník – vlastně mě na to navedl sám, když si na něj jednou sám sednul a chtěl si číst knížku (samozřejmě ale v teplákách :D). Tak jsem ho svlékla, četli jsme si a k mému obrovsému překvapení se u toho Alan vyčůral. Říkala jsem si, že to musela být náhoda, ale nebyla. Od toho dne po každém spánku, ale i v průběhu dne, po jídle a nebo když je jen chvilka času, ho tam posadím a čteme si knížky. A úspěšnost je téměř stoprocentní! A před pár dny si na něj dokonce sám přišel sednou a jak se pak ukázalo, opravdu potřeboval kakat. To samozřejmě neznamená, že už mu nedávám plenky – to vůbec. Ale je to skvělý začátek.

Možná to některé děti zvládnou dřív, některé zase později, každopádně každé má ten svůj správný čas, kdy to přijde. Nenuťte je, pokud nechtějí, nenechte se zastrašit poznámkami okolí, že Péťa nebo Honzík už v tomhle věku neměl pleny vůbec. Nechte to jen a pouze na Vašem dítěti, však ono Vám dá vědět, až bude opravdu připravené.